CARLA OROS
La data de 3 martie 2025, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Curții de Apel Oradea a admis contestația formulată de procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Oradea și a dispus arestarea preventivă a inculpatului Marc Robert Giuliano, cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunii de trafic de droguri de mare risc.
Anterior, la data de 24 februarie 2025, procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Oradea, au luat măsura arestării preventive față de inculpat și au formulat o propunere de arestare preventivă, însă aceasta a fost respinsă de judecătorii din cadrul Tribunalului Bihor, ce au dispus însă măsura preventivă de arest la domiciliu. Această decizie a fost contestată de procurori la Curtea de Apel Oradea.
Inculpatul Marc Robert, a procurat, deșinut și vândut diverse cantități de canabis în perioada octombrie 2024 – februarie 2025, cu sume cuprinse între 350 și 2.000 de lei, conform actelor de urmărire penală efectuate în cauză. De asemenea, la data de 24 februarie 2025, a deținut în locuința sa aproximativ 25 de grame de canabis, destinate comercializării.
